Kata Heian vytvořil, pro potřeby školní výuky, okinawský mistr Yasutsune (Anko) Itosu na začátku 20. století. V roce 1905 byla zavedena pod názvem Pinan (Pinan-1 až Pinan-5) do výuky na okinawských školách. O pramenech kata Pinan se dodnes vedou dohady. Přikláníme se k názoru, že předlohou byla kata Kushanku (Kanku, Koshokun), v některých pramenech se hovoří i o již zapomenuté kata Channan.
Z kata Pinan vyšel Gichin Funakoshi, s drobnými obměnami, tak vznikla ve 30. letech 20. století série kata Heian. Pět stupňů kata Heian má vést žáka skrze základy karate.
Název Heian je dovozen od stejnojmenného období japonských dějin 794 – 1185). Období Heian je značně idealizováno, je označováno za období klidu, míru a celkového rozkvětu. Možná právě proto, že toto období bylo ukončeno velkými boji mezi tehdy nejvýznamnějšími rody Japonska. Vítězně z těchto bojů vyšel rod Minamoto, tak roku 1185 ustanovuje Joritomo Minamoto kamakurský šógunát. Což odstartovalo období více jak 400 let občanských válek a 8 století vlády šógunů v Japonsku.
Název Heian je možné přeložit rozděleně na Hei – klidný, mírumilovný, rovný a na An – bezpečný, stálý.
Autor: Milan HAŠKA | milan.haska@volny.cz