Autor si dovolí tento princip vysvětlit od jeho cíle. Cílem třetího principu sebeobrany je dosažení KYO soupeře (agresora).
KYO
Kyo je neschopnost adekvátně reagovat na vnější podněty v boji. Je to nepřipravenost nebo nepropojenost těla a ducha.
Technika má šanci stát se technikou Todome (konečnou technikou) jen tehdy, pokud je provedena na protivníka, který je v Kyo! Jedná se o stav, kdy je jeho mentální nebo fyzická složka oslabena. To způsobí, že:
- není schopen efektivně využít zdrojů energie,
- čas jeho reakce je pomalejší,
- případně není reakce schopen, protože spojení mysli a těla je narušeno.
Druhy KYO
1) Mentální Kyo
Tento stav zahrnuje:
a) nestabilní emoce:
- Strach – Ku způsobuje zkreslený pocit reality. Útočník se může zdát větší a silnější, než ve skutečnosti je. Strach před začátkem konfliktu z nás může udělat již předem mentálně poraženého. Když už je mysl člověka poražena, není šance na vítězství.
- Pochybnosti – Gi (nedostatek sebedůvěry) o vaší odborné způsobilosti mají za následek fatální následky v bojové situaci. Způsob, jak se chránit před pochybnostmi, je neustálý trénink – studium. Člověk nemůže na útok správně reagovat, pokud jeho mysl pochybuje.
- Nerozhodnost – Waku která vede v duševní zmatek pramení z nedostatečného koncentrace. Mysl se snaží zvážit příliš mnoho věcí (podmětů). Tím trpí načasování, reakce se zpožďují či potlačují. To může vést k tomu, že akce agresora vás překvapí. Překvapení může způsobit strach (KU) a strach rozsévá semena pochybností (Gi) nedostatku sebedůvěry. Důsledkem toho bude brzy zmatek a neschopnost reakce (Waku) nerozhodnost. Především nerozhodnost způsobí vaši porážku. To je příklad, jak se vzájemně nemoci ducha ovlivňují.
- Touha po vítězství, touha uplatnit vše naučené – exhibovat, touha zastrašit nepřítele, touha je připoutání, ulpění - Suki.
- Agresivita.
b) Ki nebo mentální energie není pod kontrolou,
c) Ulpění - pozornost je zaměřena na jeden bod nebo předmět (např. ruka, noha, zbraň).
2) Fyzické Kyo
Tento stav vzniká:
- při KUZUSHI způsobující ztrátu rovnováhy soupeře,
- v pohybu, tj. během techniky, v přesunu atd., zejména v jeho zažátku,
- při nádechu,
- mrknutí,
- při zranění,
- při nemoci,
- ve spánku atd.
V sebeobraně využíváme oslabení soupeře KYO k provedení vlastního protiútoku. Pokud se soupeř nedostává do KYO vlastní aktivitou či pasivitou, pak jsou techniky Kuzushi-waza (vychýlení), v kontaktní vzdálenosti, základním prostředkem k uvedení soupeře do KYO.
KUZUSHI-NO-RI 崩し
Kuzushi je:
- s KYO součástí třetího principu sebeobrany,
- druhou či první fází technik sekundární Todome-waza (v závislosti od techniky a její aplikace),
- vychýlení soupeře (agresora).
Kuzushi slouží:
- k rozbití útočníkova SHIZEN-TAI (správného držení těla a mysli), čehož se dosahuje uvedením jeho těla či mysli do nestabilní pozice neboli narušení fyzické či mentální rovnováhy soupeře,
- ke KYO soupeře (agresora).
Princip Kuzushi spočívá:
- v pohybu těžiště od základny,
- v přenesení těžiště v určitém směru tak, aby se pomyslná kolmice (těžnice) spuštěná z těžiště posunula k hraně základny (ke klopné hraně).
Základní metody Kuzushi-waza jsou:
- Techniky využívající protivníkovy hybné síly k vyvedení z rovnováhy.
- Techniky využívající tahu či tlaku k vyvedení z rovnováhy.
- Techniky využívající nárazu nebo šoku k vyvedení z rovnováhy.
- Techniky umožňující naráz podmetat a tlačit protivníka druhým směrem.
- Techniky zaměstnávající psychiku soupeře (útočníka) či odvádějící jeho pozornost.
Více o problematice vychylování naleznete v kapitole KUZUSHI. Vše se prolíná, a tak se autor problematikou Kuzushi zabýval již v prvním principu SHIZEN-TAI-NO-RI s kterým úzce souvisí. Neboť bez správného postoje (držení těla) nelze provést přesné vychýlení soupeře!
Autor: Milan HAŠKA | milan.haska@volny.cz